Projekt Edukacyjny "Ptaki Polski"
W Polsce stwierdzono obecność ok. 473 gatunki ptaków, które są częścią naszej krajowej awiafauny, a ich różnorodność jest niezwykle bogata. Duże, małe, kolorowe, głośne i te tajemnicze. Przez cały rok cieszą nas swoją obecnością i śpiewem. Nikomu nie trzeba przypominać jak ważną rolę pełnią w ekosystemie. Niestety wiele z nich jest zagrożonych, z roku na rok z powodu presji człowieka spada ich liczebność. W związku z tym nigdy za dużo potrzeby popularyzacji wiedzy na temat ich ochrony. W naszej szkole w okresie od początku października do końca grudnia 2025r. realizowany był projekt edukacyjny pt. "Ptaki Polsk". Projekt, którego głównym celem była popularyzacja wiedzy na temat ochrony ptaków. Przygotowany przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych skierowany został do wszystkich, chętnych uczniów, klas V-VIII, którzy w kilkuosobowych zespołach lub indywidualnie pod opieką nauczycieli za zadanie mieli wykonanie: plakatu, lapbooka lub karmika dla ptaków. Projekt podzielony został na etapy. W pierwszym uczniowie zapoznani zostali z celami projektu oraz planem realizacji projektu, w kolejnym samodzielnie wybrali członków swoich grup projektowych (kilku uczniów zgłosiło chęć samodzielnego wykonania zadania projektowego), następnie przystąpili do realizacji projektu, dokumentując swoją pracę fotografiami, ostatnim etapem projektu jest wystawa prac uczniów, która aktualnie odbywa się na pierwszym piętrze szkoły przy ul. Gradowe Wzgórze. Projekt realizowany był przez trzy miesiące, na każdym etapie pracy uczniowie liczyć mogli na pomoc nauczycieli, koordynatorów projektu.
Wszystkim zaangażowanym, aktywnie i kreatywnie uczestniczącym w realizacji projektu, składamy podziękowania.
Tekst: Jacek Foksiński
Foto: Jacek Foksiński, Emilia Pyżuk








