Edukacja w Praktyce – Wyjazd Uczniów na Politechnikę Koszalińską i Lekcję Multimedialną
9 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wyjeździe edukacyjnym do Koszalina, który połączył naukę akademicką, praktykę inżynierską i nowoczesną edukację multimedialną.
Pierwszym punktem programu były zajęcia na Politechnice Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2. O godzinie 9:00 cała grupa uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych pt. „Analiza konstrukcji budowlanych w badaniach niszczących”, prowadzonych przez dr. inż. Mateusza Zakrzewskiego. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę młodych inżynierów i w praktyce sprawdzić, który z badanych elementów budowlanych lepiej radzi sobie z siłami zgniatania i rozciągania. To była doskonała okazja do poznania podstawowych procesów badawczych wykorzystywanych w inżynierii budowlanej. Następnie, odbył się krótki wykład prowadzony przez mgr. inż. Wojciecha Sokołowskiego na temat Programu Legii Akademickiej, realizowanego na Politechnice Koszalińskiej. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest ten program, jakie możliwości daje młodym ludziom oraz jak można połączyć studia wyższe z pełnieniem służby wojskowej w ramach dobrowolnej aktywności.
Po części akademickiej uczniowie udali się do kina Kryterium, gdzie o godzinie 11:30 uczestniczyli w multimedialnej lekcji pt. „Sztuczna inteligencja, ludzka czy nieludzka?” przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Spotkanie prowadzone było na żywo przez profesjonalną aktorkę, a jego forma – nowoczesna, interaktywna i dostosowana do podstawy programowej – pozwoliła młodzieży spojrzeć na zagadnienie sztucznej inteligencji z wielu perspektyw. Po lekcji odbył się pokaz filmu „Mapa Maleńkich Wspaniałości”, który skłonił uczniów do refleksji nad czasem, relacjami i wyjątkowością codzienności.
Wyjazd zakończył się około godziny 15:00, kiedy to uczestnicy wrócili do Polanowa pełni nowych doświadczeń, inspiracji i wiedzy.
Dziękujemy Politechnice Koszalińskiej oraz Centrum Edukacji Filmowej za wspaniałą organizację zajęć!
Tekst i foto: Dorota Wójcicka-Popowicz, Beata Czajka